İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!

520,saglikbakanligilogo-vektorel bayer_30947 5431

Ülkemiz farklı süreçlerden geçiyor. Gerçekten zor virajlar alıyor/alamıyor ancak bir değişim ve evrim söz konusu iyiye doğru.

Devlet bu değişim sırasında çeşitli yollardan ve farklı bir hizmet anlayışı ve kalite kapsamında halka daha iyi hizmet için yarışma içerisine giriyor. Çünkü bunu yapmaz ise iktidara gelen hükümet, bir sonraki seçimde halk gereğini yapıyor.

Bu büyük ve zor değişim içerisinde kamu hizmetlerini veren Bakanlıklardan biri olan Sağlık Bakanlığı ile ilgili bir konuya yaşadım. Paylaşacak olduğum bu konu Türkiye Cumhuriyeti üzerinde özellikle Müslüman fakat yaşayan tüm insanları etkileyen bir konu. İlaçlar ve domuz.

Geçtiğimiz günlerde, 21.10.2013 tarihinde twitterda bir bilgiye denk geldim. Elevit (Hamile adaylarına, hamillere ve hamilelik sonrası kullanım için yazılan bir vitamin ilacı) adlı ilaçta domuz katkısı olduğu yazıyordu. Asparagas haber olduğuna inandım ilk okuduğumda ve ciddi manada değer vermedim bu bilgiye fakat eşime de doktorun tavsiye ettiği ve evde bir kutu olan bu ilacı araştırmam gerektiğini düşündüm.

Bu düşünce ile öncelikle Sayın Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na tweet attım ve hemen o saniyede yine http://www.bayer.com.tr/ebbsc/cms/tr/contact.html adresinden konuyla ilgili bilgi almak için başvuru formunu doldurdum ve gönderdim Bayer TR’ye.

Yaklaşık 2-3 saat içerisinde telefon ile isminin Ahmet K. olduğunu belirten görevli kişi Bayer Medikalden aradığını ve E vitamininde domuzdan elde edilen bir maddenin kullanıldığını teyit etti. Bu teyidi o rahatlıkla yaparken, ben kızarıp bozarmıştım ve ne yapacağımı şaşırdım. Bir süre daha konuştuktan sonra telefonu kapattık. Ardından Bayer TR sitesinde yer alan telefon numarasından tekrar aradım. Bakalım bu bilgiyi veren kişi gerçekten orada çalışıyor mu ve bilgi doğru mu diye? Santral çıktı, ilgili bölüme aktarıyorum dedi ve karşıma çıkan kişi gerçekten de Ahmet K idi yine. Aynı bilgiyi tekrar teyit etti. Bu bilgi prospektüste yer almıyor. Yani bir son kullanıcının bilme ihtimali yok. Neden yazmıyor dedim? Bu tip kaynak bilgilerin prospektüslerde yer almayacağı cevabını verdi.

Müslüman bir insan olarak, yaşadığım ülkeninde büyük çoğunluğunun müslüman olmasına rağmen böyle bir rezaleti yaşıyor olmam moralimi sıfırın altına indirdi. Bayer firması kendi ilacında domuz katkısını teyit etmişti.

Bu bilgi teyit edilince hemen Sayın Bakana ve Sağlık Bakanlığı twitter adresine tekrar twit attım, ancak yine dönüş olmadı. 

Tüm bunları kafamda değerlendirirken, aylar önce çıkan aşılarda da domuz ve benzeri katkılar olduğu haberi aklıma geldi. Buna da daha önce ihtimal vermemiştim, ancak şimdi vermediğim için kendimi suçluyorum resmen.

Aklıma gelir gelmez bu fikir, hemen Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Sağlık Bakanlığına http://bilgiedinme.saglik.gov.tr/ adresinden Elevit adlı ilaç ve aşılar ile ilgili sorumu sordum. Soruyu sorduktan sonra göndere basmam ve beni müthiş bir endişenin kaplaması, gelecek cevap için sabırsızlanmam başladı.

Bu arada Bayer TR bu bilgiyi verdi ama acaba bu hatalı bir bilgi olabilir mi diye Bayerin yurt dışı genel merkezine de Elevit ilacı ve domuz ilişkisi ile ilgili soru sordum. Aynı gün içerisinde yani 21’inde şu cevabı döndüler

Dear Mr./Ms. OZCAN,

Thank you for your interest in our company.

We have forwarded your enquiry to the responsible subgroup/service company of Bayer AG. We are sure you appreciate that it will take a little time before we can provide you with a satisfactory response to your e-mail. 
We will contact you as soon as possible. If you have any further questions, we will be pleased to help. Please specify the relevant Bayer MailDesk registration number in the subject line.

Best regards,

Yours Bayer MailDesk Team”

Yani diyorki, “İlginiz için teşekkürler, sorunuzu ilgili birime yönlendirdik. Takdi edersinizki, sorunuza tatmin edici bir cevap verebilmek biraz zaman alacaktır. En kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz.” 

Eyvallah dedim. Beklemeye koyuldum.

Bayer TR domuz katkısı var dedi. Bakanlıktan ve Bayer genel merkezden cevap bekliyordum 21’inde.

Bu arada twitterda bu konuyu gündeme getiren @detroitkızıl ‘a ayrıca teşekkür ederim. Sebep oldu.

Bu gün ayın 24’ü Sağlık Bakanlığının öncelikle Bilgi Edinme Hakkı kapsamında gerçekten hızlı ve akıcı bir sistem geliştirdiğini söylemeli ve Bakanlığa teşekkür etmeliyim. Bu gün 3.gün ve cevap geldi.

Ancak Elevit adlı ilaç ve aşılar hakkında sorduğum sorunun cevabı bende Türkiye Cumhuriyeti üzerinde sağlık ile ilgili her şey hakkında büyük bir yıkım yaratmış durumda. 

24.10.2013 tarihli Sağlık Bakanlığı cevabı;

Bilgi Edinme Basvuru Formu – Cevap Bilgileri
Cevap Tarihi/Saati: 24.10.2013
Basvuru Sahibinin Adı – Soyadı: Talha
Basvuru Sahibinin E – Posta talha.ozcan@outlook.com
Cevaplayan Kisi/Birim: Y.T (kişi ismini gizledim. Kişileri tartışmıyoruz.)
Cevabın Konusu: .
Cevabın Niteligi: Olumlu (olumlu olan nedir anlamadım.)
Verilen Cevap:

Sayın ÖZCAN,
Bilgi Edinme Birimimize ulasan basvurunuza ilgili birimden verilen cevap asagıda
yer almaktadır.
Sayın ÖZCAN,
“Ilaçlarda kullanılan yardımcı maddeler hakkındaki basvurunuz elimize ulasmıstır.
Ilaç üretiminde kullanılan jelatin ile ilgili olarak, Bakanlıgımızca yapılan
ruhsatlandırma sürecinde ilaçlarda kullanılan film kaplama materyalleri gibi yardımcı
maddelerin hangi kaynaktan oldugu degil bu ürünlere ait sunulan kalite uygunluk
belgelerinin kontrolü zaruri ve insan saglıgı açısından önemlidir. Söz konusu
yardımcı maddelerin kalite standartlarına uygunlugunun, konusunda uzman bilim
adamlarından olusan komisyonlar tarafından degerlendirilmesinin ardından
kullanımlarına izin verilmektedir.
Bilgilerinize sunarız.”

Verilen cevap Türkçe ancak detaylandırmak istiyorum. Bakanlık diyorki, ister Domuz, ister Maymun, ister İnsan farketmez, ben kullanılan film kaplama materyalleri gibi yardımcı maddelerin kaynağını sormuyorum. Kaynağın kalite uygunluk belgeleri kontrolü yeterli. Yani Maymunsa kaliteli mi? Domuzsa kaliteli mi? İnsansa kaliteli mi? buna bakarım senin sağlığını da bozmuyorsa HARAM olup olmaması beni ilgilendirmiyor diyor. Bayer TRde çalışan kişinin verdiği prospektüste yer almaz cevabını da resmi olarak teyit ediyor.

Açık ve net bir şekilde rezalet bu değilse, ben bir şey bilmiyorum. Müslüman bir ülkede, Müslüman bir insan olarak ilaçta yer alan maddelerin kaynağını sormadan bana içiren bir Sağlık Bakanlığından söz ediyoruz ki bahsi geçen Elevit adlı ilacın Domuz katkısı içerdiği Bayer Tr tarafından teyit edilmişken.

Sağlık Bakanlığının cevabında sadece Elevit adlı ilaç için değil. Tüm ilaçlar için uygulanan prosedürden bahsediliyor. Şimdi bu durumda içtiğimiz tüm hayvan içerikli ilaçlar Bakanlıktan aldığımız bilgi dahilinde Haram olup olmadığına bakılmaksızın ülkeye sokuluyor ve insanlar tarafından kullanılıyor.

Peki buna kim dur diyecek?

Başka hangi ilaçlarda bu tehlike var ve ben neden domuz katkılı ilaçları içmek zorunda kalıyorum?

Doktorlar neden hayvan yağları ve katkıları olan ilaçlar yerine, bitkisel ilaçları hastalarına yazmıyorlar?

Bu problemi kim çözecek?

Yıllardır neden hiç bir gazeteci bu konuyu yazmıyor araştırmıyor?

Bakanlık ve Sayın Bakan neden sessiz kalıyor ve hala cevap vermiyor?

gibi daha bir çok soru var aklımda. Yazıyı şimdilik sonlandırıyorum. Ancak yazacak daha çok şey var.

Hala daha Bayer’in yurt dışında yer alan genel merkezinden gelecek olan cevabı bekliyorum. O cevapta geldiğinde konu iyice netleşecek ve rezaletin boyutlarını göreceğiz. Bayer’in mailini de yine burada paylaşacağım.

Not: Gönderilen mailler ve alınan cevaplar tarafımdan arşivlenmiştir. Bu yazıda kimseye ilaç kullanımını bırakması tavsiye edilmemektedir. İşte cevaplar;

1- İLAÇLAR HAKKINDA DİB CEVABI (ELEVIT VE DOMUZ KONUSU)

2- ELEVIT DOMUZ KATKISI NEDENI ILE MUADIL ARAMA ÇALIŞMALARI – 1

3- ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 2

4- ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 3

 

Standart

İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz!” üzerine 38 yorum

 1. Geri bildirim: İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! | Gökkuşağı

  • Araştırmadan sadece ilaç değil. Yemek dahi yememeli insan. Güvendiğimiz, bildiğimiz veya bilgi alabildiğimiz şeyleri yiyip içmek gerekir diye düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

   Beğen

   • aynı bayer ilaç türkiye benide aradı. e vitaminin domuzdan üretildiğini teyit etti. o ilaca ruhsat verenlerin ve prostektüse yazma zorunluluğu getirmeyenlerin Allah belasını versin

    Beğen

   • Cem Gemalmaz dedi ki:

    elevit pronatal isimli ilaç kullananlar eczacının bu ilaçta DOMUZ JELATİNİ kullanıyorlar uyarısı üzerine BAYER firmasıyla görüştüm. Firma 3 partide DOMUZ JELATİNİ olduğunu doğruladı. Olan parti numaraları sırasıyla; 1402472, 1402473, 1402474

    Beğen

 2. Zuhal dedi ki:

  Elevit teki domuz katkisi ambalajdaki jelatinden degil, icindeki e vitamininin bitkisel değil, hayvansal içerikli olmasindan
  Belki yeniden sormaniz gerekebilir.
  Asilar noktasinda sonsuz kere haklisiniz, asilar icin asikakkinda ve lilliputian.me blogunu takip etmenizi tavsiye ederim.

  Beğen

  • Merhaba,

   Sorum zaten o şekilde idi. Cevap ise bu şekilde geldi Bakanlıktan. Ben Bayer firmasından gelen “E vitamininde domuzdan elde edilen bir maddenin kullanıldığını teyit etti.” cevabı da yazıya ekledim zaten.

   Yanlış anlaşılma olmaması için açıklıyorum. Yorumunuza katıldığımı ve yorumunuz için teşekkür ettiğimi belirtmek isterim.

   Beğen

   • Zuhal dedi ki:

    Yani bakanlik sadece bakıyor anlaşılan, bundsn sonra anneler kendi ve çocukları için bütün ilaçları, aşıları reddetse yeridir. Icinde domuz icerigi bulunan asilar KKK ve rota virüs aşıları.
    Domuz içeriği bir dert, içindeki ağır metallerden dolayı otizm tehlikesi yaratması ayrı bir dert (KKK icin) Kızıma yaptırmıştım, ne yazık ki ne kadar çok hasta olmuş yavrum, geç farkettim. Oğluma yaptirmiyorum ve çok daha sağlıklı bir çocuk olarak büyüyor. Bugün Cambridge de sabık sağlık bakaninin semineri var, ne anlatacak acaba. Her geçen sene zorunlu aşı sayısını ve dozunu arttırdık, hamdolsun bizim ülkeden de sizin ilaçlara mahkum yeni nesiller yetişiyor, sağlık harcamaları artıyor mu
    Çok üzücü, çok

    Beğen

 3. Geri bildirim: İlaçlar hakkında DİB cevabı (Elevit ve Domuz konusu) | İşİnde, gücünde, heyecan peşİnde!

 4. Geri bildirim: Elevit domuz katkısı nedeni ile muadil arama çalışmaları – 1 | İşİnde, gücünde, heyecan peşİnde!

 5. Geri bildirim: ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 2 | İşİnde, gücünde, heyecan peşİnde!

 6. Geri bildirim: ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 3 | İşİnde, gücünde, heyecan peşİnde!

 7. svg dedi ki:

  elevit isimli ilacı doktorum bugün bana da verdi.. kesin kullanman lazım dedi, ben de internetten araştırırken bunları gördüm. şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. DİB fetva vermiş ama başka ilaç yoksa demiş, belki vardır. nasıl öğrenebiliriz acaba?

  Beğen

  • Öncelikle, bu blogda ve bu yazımda herhangi bir ilaç kullanımı veya kullanılmaması tavsiye edilmemektedir.

   Blogda yazmış olduğum 1-2-3 diye devam eden seriyi okursanız y.içi ve y.dışı muadilleri olduğu göreceksiniz. Türkiyede bir firma var ve ilaç firmasının verdiği bilgi domuz katkısı olmadığı.

   Doktorunuza bu ilacı sorun muadili olabilir mi diye ve hatta siz de üşenmeyin bu ilacın üreticisi Koçak ilaç firmasını arayın bizzat kendiniz sorun. En doğru bilgi kendi ulaşacağınız bilgidir.

   Ancak maliyeti ne kadardır o ilacın bilmiyorum.

   Ayrıca DİB in o açıklamasından sonra iş Devlet birimlerine düşüyor fakat herhangi bir aksiyon alan yok. Vatandaş olarak yapcak bir şeyimiz de yok. Allaha sığınarak DİB in açıklamasını da göz önüne alarak kendi aklınıza ne yatıyor ve doktorunuz ne diyorsa değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

   Beğen

   • zeyzey dedi ki:

    Ben bişey diyemiyorum ve daha bugün öğrendim şok oldum ne yapacak bu insanlar.bnde kullanıyorum ve birde clexane kullanıyorum ondada olduğunu söylüyorlar kesinbi bilginiz varmı acaba?

    Beğen

 8. Cem Gemalmaz dedi ki:

  elevit pronatal isimli ilaç kullananlar eczacının bu ilaçta DOMUZ JELATİNİ kullanıyorlar uyarısı üzerine BAYER firmasıyla görüştüm. Firma 3 partide DOMUZ JELATİNİ olduğunu doğruladı. Olan parti numaraları sırasıyla; 1402472, 473, 474

  Beğen

  • ASLI BOZ dedi ki:

   Merhaba, sizin yaptığınız aynı süreçler ile BAYER firması ile irtibata geçtim fakat burada bir eksik bilgi olduğunu düşünüyorum.
   Sizin örneğinizde olduğu gibi web sitesinden bilgi almak için yazdığım yazıya karşılık tarafıma telefon ile dönüş yapıldı. Daha önce ilacın DOMUZ KATKILI olduğunu ve her soruda bunu teyit ettiklerini, ancak hasta dönüşleri sebebi ile son partilerden itibaren katkının BİTKİSEL katkıya dönüştürüldüğü bilgisi verildi.
   Eczaneden bulunacak BİTKİSEL katkılı partilerin; 1402472, 1402473, 1402474 seri nolu oldukları ayrıca üzerindeki son kullanma tarihinin MAYIS 2016 sonrası olan tüm paketlerin yine bitkisel katkılı olduğu belirtilmiştir.

   Liked by 1 kişi

   • Aslı Hanım merhaba. Blog yazılarımda kaynak gösterilen davalar neticelenmeye başlıyor ve sonuçlarından biri bu yazdığınız. Hamdolsun bir şeylerin değilmesine sebep olduk. Mahkeme dilekçesinde de bayer firması bu sonucu belirtmiş. Net sonuçlandıktan sonra davalar ben de konuyu buraya yazacağım. Yazılarda eksiklik yok:) tarihlere dikkat ederseniz yazılarım tüm bu süreçlerin başı. O tarihlerde ve öncesinde ilaçların tümü domuz kaynaklıydıve doktorların çıtı çıkmıyordu. Teşekkürler konuya hassasiyetiniz ve bilgi için. Mahkemeler sonuçlandığında yazdığınız bilgileri teyit ettikten sonra kullanacağım.

    Beğen

   • Aslı boz dedi ki:

    Aslında ‘eksiklik ‘ derken yukarıda yorum sahibi CEM GEMALMAZ ın yazdığı şu şu nolu partılerde VARMIŞ ın tam tersini öğrenmekten /duymaktan bahsetmiştim. Çünkü telefonda tarafıma verilen parti numaralarında yukarıdaki yorumun tam aksi ‘Bu partilerde yoktur’ deniliyor. Belkı oraya bir düzeltme yapmak gerekli.
    Şimdi anladığım en azından benim gibi kullanması gereken kişilerin şu an bu parti ve mayıs 2016 skt ‘na sahip kutuların kullanılabileceğidir. Yani mahkeme dilekçelerinde artık böyle olduğu net bildiriliyor değil mi?
    Konu benim için önemli.
    Araştırmalar için çok teşekkür ederim

    Liked by 1 kişi

 9. Geri bildirim: İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! | nedimufukozcan

 10. zeyzey dedi ki:

  Ben bişey diyemiyorum ve daha bugün öğrendim şok oldum ne yapacak bu insanlar.bnde kullanıyorum ve birde clexane kullanıyorum ondada olduğunu söylüyorlar kesinbi bilginiz varmı acaba?

  Beğen

  • Zeyzey merhaba,

   Ben de ilk duyduğumda şok olmuştum. Konuyla ilgili dava süreci sanırım hala devam ediyor. Elbetteki kullanın veya kullanmayın diyemem ilacı Doktorunuz daha iyisini bilecektir. Clexane ile ilgili bir bilgim hiç yok, araştırmadım.

   Beğen

 11. zoe dedi ki:

  Bütün ilaçların jelatini domuzdan temindir,sağlıgina iyi gelecekse domuzdan yapilmis olmasi haram olmaz neticede etini yemiyorsun sadece yagindan cekilen jelatin zerrecigi bu kadar hassassan din konusunda hic yalan soylememis hic ahlakdisi davranmamis ve kalp kirmamis olman gerek birdr sana bir soru : oglun yada kizin olum doseginde olsa ilacta domuzdan elde edilmek zorundaysa aaaa bu haram kizim yada oglum ölsün mü diyeceksin ahh ah valla cok enteresan irksiniz

  Beğen

  • Çok saçma ve kalıp cümleler yazmışsınız:) Size cevap dahi vermeyeceğim. Jelatini domuzdan elde edilmeyen ilaçlar ve alternatifler var. Çok sayıda. Artık elevit de buna dahil bu yazıların da kullanıldığı davadan sonra:) gerçekten enteresan ırksınız:)

   Beğen

   • Ahmet dedi ki:

    Evet sayenizde belkide ürün sentetik e vitamininden üretilmeye başlandı ama yine sayenizde e vitaminin kaliteside ciddi anlamda düştü merak ettiğim şey şu dini yönüne hiç girmeyeceğim çünkü konu ilaçsa haram veya değil kısmı benim düşünce yapımda tartışılmamalı ama özellikle koçak ilaç firmasından bashetmişsiniz ben sizin işinizi kolaylaştırıyım muadil ürün decavit, enteresan olan başka muadillerde varken neden özellikle koçak firması ciddi anlamda ticari kazanç elde ettiğinizi düşünüyor ve sizi bu konuda manipilasyon yaparak insanların zihnini bulandırdığınızı düşünüyorum iyi beslenemeyen bir gebenin multivitamin kullanmadığında oluşabilecek anomolileri araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

    Beğen

   • AHMET’e cevap:

    İlacın kalitesi domuz jelatini içeriğinden kaldırılınca mı düşüyor? Güldük. Gülmeye şöyle devam edelim hatta; Koçak firması hariç 2 veya 3 yabancı firmanın dahi hapını araştırdım ancak yazıların devamını okumadan nereden sararım düşüncesi ve dar görüşlülüğü ile buraları okuduğunuz için o postlara bakamamışsınız.

    Olsun öyle de kabul ediyoruz sizi biz.

    Bu araştırmanın 4-5 postluk bir araştırma olduğu ve 1 hafta gibi çok kısa bir sürede yapıldığı tarihlerden bellidir. Dolayısıyla dünya üzerinde tüm ilaçları araştırmam mümkün değil, ne doktorum ne eczacı sade bir vatandaşım. Manipilasyon değil, manipülasyon olacak o ve o dediğiniz bende yok. Siz de olduğu kesin çünkü vermiş olduğunuz boş cevap konuyla ilgili fikir sahibi olmanıza rağmen sadece boş goy goy yapmaya geldiğinizi ortaya koyuyor. Zihni bulanan tek kişi sizsiniz başka bulanan 1 kişi dahi gelmedi herkes okudu fikir aldı kendi araştırmasını yaptı doktoruna sordu hayatına devam etti. Sizin zihin çok çabuk bulanıyor aman dikkat edin kendinize.

    Anomoli değil anomali olacak o. İyi beslenmeyen gebelerin anomalilerinden bahsetmişsiniz. İlaç kullanımı ne zaman artmaya başladı ülkemizde gebelerde iyi beslenmeme başladı. Herkes her şeyi yiyor ve vitaminini alıyordu. Ancak ne zaman doktorlar hapla vitamin alınması için şeker dağıtır gibi hap yazmaya başladı o zaman özellikle masa başı çalışanlar vitamini kaynağından değil uyduruk haplardan almaya başladı.Hapla alınan vitamin mi kaynağından alınan vitamin mi? Daha bu soruyu kendinize soracak kadar cesaretiniz yok belli.

    Benim sade bir vatandaş olarak yaptığım araştırma nedense hoşunuza gitmemiş Bayer firması ile ticari ilişkiniz mi var acaba? kaç para aldınız bu yorum için? Merak etmeyin birilerini RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

    Beğen

   • Ahmet dedi ki:

    Bu kadar uzun uzun yazdığınıza göre alınmışsınız anlaşılan alınmayın hızlı hızlı yazdığım için anomoli ve manipilasyon yazdığım için sizden özür dilerim anlamlarını öğrenmek için google yazıp doğrularını bulduğunuza göre ne demek istediğimide anlamışsınızdır ama işinize gelmedi tabi bu arada madem sade vatandaşsınız bilmediğiniz bilimsel konular hakkında yorum yapmayın komik duruma düşmeyin sizin sölebileceğiniz tek şey domuz katkısı olup olmadığı öğrendiniz yazdınız kalitesine beslenme alışkanlıklarına veya multivitamin yararlarına bilimsel çalışma okumadan karışmayın biraz kısacası haddinizi bilin.

    Beğen

   • AHMET’e cevap 2:

    Hayır uzun yazmadım 🙂 Bu uzun bir yazı olarak görüyorsanız yine size yazık oldu. Ama en başta dediğim gibi sizi de böyle kabul ediyoruz ve rahat olun sizleri de dikkate alıyoruz ve cevap veriyoruz. Hep de vereceğiz.

    Kelime anlamlarına bakmama gerek yok çünkü araştırmam sırasında postlayamadığım inanılmaz bilgilere de eriştim hem firma maillerinden hem internet üzerine konulan pdf belgelerden hem de şahıslardan, ancak googledan neden googe gibi bir kaynaktan böyle rahatsız oluyorsunuz anlamış değilim. Lütfen teknoloji düşmanı olmayın doğru ellerde güzel işler çıkartır.

    :)) En güldüğüm yerde işime gelmemesi oldu HAHHAAHAHAHAHAHHAHAHA

    İşime gelip gelmeyecek bir konu yok burada:)))))))))))))))

    Sadece firmalardan gelen bilgiler ve şahsi bloğumda kendi hassasiyetlerime ilişkin yazılarım. Aynı hassasiyetleri taşıyan insanlara bir duyuru sadece, sizi buraya gönderen ve yorumlar yapmanız için para ile tutan kişi(lere)ye de söyleyin burada sadece ufacık biraraştırma var, 1 vatandaşın bile yaptığı ufacık bir araştırma sizi böyle kastıysa demek yüzlerce binlerce kişi ses çıkartsa daha nasıl kasılacaksınız ve bu inanın müthiş zevkli :)))))))))))

    Multivitamin yararı kısımlarına gelince, konuyla ilgili bir kurul yakında bakanlığa sunum yapabilir, sonra gelip yine bana ağlamayın ama burada “bin iyli dimik istimidim” diye :)))))))))

    Siz bir paralı asker olarak görevinizi yapmaya çalışıyorsunuz, sizi buraya gönderenlere bir önceki yorumum da dediğim gibi ” daha çok rahatsız olacaksınız”.

    Hayırlı günler.

    Beğen

 12. mmd dedi ki:

  Dini değerlerine bağlı bir doktor olarak yukarıdaki yorumu görünce çok üzüldüm. Muhtemelen ticari bir haber olsa gerek. Çünkü elevit in domuz ürünü ihtiva etmediği bizzat kendi sitesinde yayınlanmıştır. Bizzat eşimin hamilelik ve emzirme dönemlerinde elevit kullandık. Lütfen araştırma yapılmadan kaynak gösterilmeden yorum yapılmasın . İnsanların kafasını karıştırmaya gerek yok
  Vereceğim internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.
  İnternet sitesi elevit in kendi sitesi olup sitede en alta geldiğinizde sık sorulan sorular içerisinde
  ”Is Elevit Porcine and Bovine free?” yani elevit domuz ve sığır kaynaklı madde içerir mi sorusuna sitenin verdiği cevap
  ”Elevit is free of Porcine and Bovine derived ingredients. Elevit is also Halal certified.” elevit domuz ve sığır ihtiva eden içerik içermemektededir, aynı zamanda elevit helal sertifikalıdır deniliyor.
  kaynak: http://www.elevit.com.au/the-elevit-range/elevit/

  Beğen

  • Doktor olduğunuzu söylemeniz ve araştırmadan tek linkle olayı çözdüm sanmanız beni üzdü açıkçası. Bu bir araştırmadır. Türkiye Bayer o tarihte bunu kabul etmiştir sözlü olarak açılan dava neticesinde ilacın içeriği değiştirilmiş ve belirli bir parti ve seri nodan sonra ilaç içerisinde yer alan jelatin üretiminde domuz kaynağı kullanılmamaya başlandığını Bayer firması dava sürecinde mahkemeye dilekçe olarak sunmuştur J Davayla ilgili son bilgi ve güncellemeler geldiğinde onları da yazacağım. Ama eşinize hangi tarihte elevit içirdiğinizi kontrol edip Bayer Türkiyeyi telefon ile arayın ve sorun hangi tarihten itibaren elevit degismis. Ne bir ticari bağlantım ne bir para söz konusu bu yazı dizisinde. Tamamen eşimin hamilelik durumu ve kullanmaya başlayacağı ilaçlar ile ilgili doktorlarin yapmadigi kaygılanmam neticesinde yaptığım ilaç araştırmam sonucunda ortaya çıkan GERÇEKLER acı ama GERÇEKLER J Doktor olmanız ama buna rağmen araştırmadan peşinen ilaç şirket bu yazı ve benim hakkımda hüküm vermeniz beni üzdü, doktor olmanız ayrıca düşündürdü. Bayer bunu kabul ediyor o tarihte ama siz etmiyorsunuz hangimiz daha ticari baglantili gibi?

   Beğen

 13. selim dedi ki:

  bugün 30 mart 2016 10 dakika önce firmayla görüştüm ve bana mayıs 2016 ve sonrası son kullanma tarihi olan elevit isimli ilaçlarda ve 1402472 473 474 seri numaral ilaçların tamamen bitkisele döndüğünü söylediler

  Beğen

  • Selim Bey merhaba,

   Doğru olabilir bilgi. Çünkü açılan ilgili davada da mahkemeye aynı şekilde bir dilekçe sunmuş ilgili firma. TAbi burada firmaya güvenmek veya güvenmemek size kalmış.

   Saygılarımla,

   Beğen

 14. glsm dedi ki:

  TALHA ERHAN

  D VITAMINININ helal olan alternatif i var mi varsa ne acaba. yorumları okudim.bir yorumunuzda oldugunu soylemissiniz. bnm cok ihtiyacm var bu d vitamini desteğine

  Beğen

  • Glsm merhaba,
   Yazı dizisinin devamında benim kendimce araştırdığım bir kaç alternatif yer alıyor. Ayrıca Bayer firmasını ararsan Elevit ilacının içeriğini değiştirmişler dava ile birlikte seri no ve tarih veriyorlar domuz jelatini kullanılmayan ürünler için.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s