ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 3

Daha önce şu üç yazıda (ilk yazı – ikinci yazı – üçüncü yazı – dördüncü yazı/ üstlerine tıklayarak açabilirsiniz)  Elevit ilacında yer alan domuz katkısının teyit edildiği, ilgili birimler ile Bakanlıkların cevapları ve muadil arama çalışmalarının birincisi ve ikincisi yer almaktadır.

Bu araştırmalar başladığında yurtdışı kaynaklı ürünlerin Helal sertifikalarının olması aklımın ucundan dahi geçmezdi. Ancak Türkiye’de üretilen ilaçların dahi yokken acı bir gerçek olarak, onların var.

Bir önceki yazıda Blackmores ilacınının Helal sertifikalı olduğundan bahsetmiştim. Şimdi de yaptığım yazışmalar doğrultusunda FABFOL PLUS ilacının helal sertifikası olduğu bilgisine ulaştım. ve  domuz katkısı içermediği, ilaçtaki tek hayvansal yağın koyundan üretilen bir yağ olduğunu belirttiler.

HELAL sertifikalı ürünler varken, ülkemizde Bayer firmasının ELEVİT adlı ve DOMUZ katkılı ilacı neden ve nasıl doktorlar tarafından sürekli yazılıyor ve halk neden bu konuda bilgisiz bırakılıyor? Helal sertifikalı ilaçların hangileri Türkiye’de satışta? Soruların cevabını ne doktorlar doğru düzgün verdi, ne Bakanlık, ne Diyanet… ve hatta Diyanetin önceki yazılarımda yer alan soruma yazdığı cevapta alternatif Helal ürün varsa o kullanılmalıya gelen cümleleri böylece uygulanmak zorunda kalıyor.  Üzülmemek mümkün değil. Ülke bir şekilde gereksiz birden fazla olayla karıştırılırken, aslında neler yediriyor, neler içiriyorlar ve farkında bile değiliz.

İşte FABFOL PLUS ilacı ile ilgili firmanın cevabı.

Fabplus cevap

 

* Burada yazılanların tümü beni bağlar. Kimseye ilaç kullanmaması önerilmemektedir veya hangi ilacı kullanacağı önerilmemektedir. Doktorları dinlemek kesin ve şart yapılacak eylemdir.

Standart

ELEVİT DOMUZ KATKISI NEDENİ ILE MUADİL ARAMA ÇALIŞMALARI – 3” üzerine 6 yorum

 1. Geri bildirim: İlaçlar, Sağlık Bakanlığı, Elevit ve Domuz! | İşİnde, gücünde, heyecan peşİnde!

 2. Mustafa dedi ki:

  Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede domuz jelatinli ilaç satılması ve doktorların bunu tavsiye etmesi tam bir skandal. Biz her ne kadar gelişmiş bir ülke olmasak da bu durum ilaç firmalarının bize saygı duymalarına engel değil. Bizler yani çoğunluğumuz Müslümanız ve ilaç firmalarının da buna saygı duymaları ve helal sertifikalı ilaç üretmeleri gerekiyor. Tabi bizlerde koyun olmayacağız, araştıracağız. Bilimsel anlamda da araştıracağız. Hatta ilacı kendimiz Helal sertifikalı olarak üretmek için yerli ilaç firmalarımıza her türlü desteği vereceğiz.

  Beğen

  • Kesinlikle katılıyorum. Millet olarak duyarlılığımız şart. Duyarlı olmaz ve talep etmez isek kimse bunun ile ilgilenmez ve konu kalır gündeme bile gelmez.

   Beğen

 3. Selamun Aleykum

  Hocam, yazılarınızı dikkatle ve büyük bir ilgiyle okudum. Çok güzel noktalar değinmişsiniz. Yazdıklarınıza katkı mahiyetinde birkaç kelam etmek isterim.

  1-) Ülkemizde maalesef ilacın haram olabileceği düşünülmüyor. Mesela bazı öksürük şurupları Etil Alkol’den yapılmaktadır. Muadil olarak propilen glikol’den yapılan öksürük şurupları da vardır. Örneğin Buturamin sitrat diye bir etken madde içeren Öküsük şuruplarının muadilleri arasında kullandıkları yardımcı maddeler bakımından fark vardır. Eczacıya danışmak lazım ve muadil ilaç kullanmama hastalığını yenmek lazım(Ecz. bir arkadaşımın serzenişi)…

  http://212.174.130.226/Folders/KubKT/Yeni%20%C4%B0la%C3%A7%20%C5%9Eube%20M%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC/Notuss%20Fort%20%C5%9Eurup%20KT_578f7bf.pdf

  http://212.174.130.226/Folders/KubKT/Ruhsatl%C4%B1%20%C3%9Cr%C3%BCnler-2%20%C5%9Eube%20M%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC/SinecodSurup-KUB_4d38658.pdf

  2-).Firmalara mail atmanız takdire şayan. Burada kanaatimce şöyle bir sorun var; Firma,özellikle Türk firmaları, ürünlerimizde domuz var der mi? Bayer’i dürüstlüğünden dolayı tebrik etmek lazım.

  Domuzla ilgili bir yazı. NEÜ İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Orhan Çeker Hocanın bildirisi
  http://www.helalvesaglikli.org/docs/kongre/1/sozlu_bildiriler/2_istihale_prof_dr_orhan_ceker.pdf

  3-) Belli ülkelerde elevit’in muadillerinin Helal Serfikası olduğundan bahsetmişsiniz. 1 Yıl kadar önce Konya’da yapılan Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi’ ne katılmıştım. Orada sunum yapan hocalardan biri, Avrupa daki Helal fuar gezisinde bir domuz ürününün üstünde “Helal” damgasını gördüğünü ve bunun nasıl helal olduğunu sorduğunda ise cevap olarak, kesiminin İslami olduğundan bahsetmişler. Yurt dışında 100’lerce helal sertifika veren Hristiyan kuruluşlardan bahsediyorlar.

  Helal gıda sertifikasyonlarında şu an TSE ciddi bir atılım yaptı. Bununla ilgili Türkiye’ de ciddi kongreler düzenleniyor. Kongre bildirimleri aşağıdaki linklerdedir.

  http://www.helalvesaglikli.org/tr/icerik-goster/35
  http://www.helalvesaglikli.org/tr/icerik-goster/25

  TSE ile ilgili küçük bir not;
  TSE de çalışmıyorum. Devlet memuru değilim. TSE gönüllüsü değilim. TSE’den hiç bir menfaatim yok.

  Bizim yapmamız ise firmaları zorlamamız lazım .Sadece ilaç için değil diğer gıda katkı maddelerinin de helalliğini sorgulamak gerekir.

  Gıda katkı maddeleri ile ilgili kitaplaştırılmış ciddi çalışmalar var.
  http://www.internetpazar.com/saglikli-beslenme-seti-4-kitap.html

  Son dönemde Akra Fm’de gıda katkı maddeleri ile alakalı bir program başladı. Bir kaç bölümü dinleyebildim. Güzel gözüküyordu.

  http://www.akradyo.net/medya.aspx?cat=6&prg=404

  Es-Selamu Aleykum..

  Beğen

  • vealeykumselam.

   Esad hocam katkıların için teşekkür ediyorum.

   Buraya vaktim olmadığı için net olarak araştırmadığım ama sözlü teyit ettiğim bir çok bilgiyi (ör. eskiden kalp ameliyatlarında domuz ürünü kullanıldığı vs bilgilerini), ilaçların çoğunda alkol olduğunu yazmadım. Özellikle sağlık ve gıda bakanlıkları bu konuda bence hiç aktif değiller ve ilgilenmiyorlar. Ülke olarak bu konulara nedense önem vermiyoruz. Halbuki hem dinen, hem insan hayatına saygı açısından önemli.

   Kesinlikle katılıyorum. çalıştığım için daha fazla genişletemedim araştırmayı, dediğin yerde eksik. yurtdışındaki firmalar Helal sertifikalarını nerelerden hangi koşullarda alıyorlar… Eğer dediğin koşullar gerçekse işte o zaman bitmişiz demektir. Alternatifte kalmaz elimizde.

   TSE de çalışıyorsun diye hiç aklıma gelmemişti bile 🙂 Ancak TSEnin tek başına cebelleşmesi Sağlık, Gıda Tarım ve Diyanet İşleri Bakanlıklarının yardımı olmadan kendi kendine bir şeyler yapmaya çalışması bence zayıf kaldığı gibi çok da uzun bir süre alır. Ancak bence konu artık fazla zaman almaması gerekecek kadar acil.

   Hiç dinlememiştim bahsettiğin programı. Mutlaka dinleyeceğim verdiğin linkten.

   Amacım insanların bir şekilde bilinçlenmesi, senin gibi benim gibi araştırıp “YA BU İŞ BÖYLE OLMAZ BEYLER!” diyecek insanların sayısının artması ve seslerinin yükselmesi. Çünkü biz itiraz etmedikçe bize ve ülkemize dayatılan bu. Araştırmalarım amatörce o yüzden eksik olabilirler fakat böyle paylaşımlar oldukça eksikler de tamamlanıyor.

   Desteğin ve katkıların için teşekkürler. Ek bir şeyler buldukça veya denk geldikçe yaz lütfen.

   Beğen

   • Hocam TSE’nin çalışmalarını önemsediğimi belirtince insanlar benim bundan bir menfaatim olduğunu filan düşünebiliyorlar ve bundan gerçekten çok rahatsız oluyorum. Hatta Türkiye’de helal sertifika veren bir kaç kuruluşu eleştirmiştim (İsmini vermem google isimlerini aratıp bu siteyi bulurlarsa, siteye toplu bir giriş yapapıp -HafazanAllah- siteyi göçertebilirler 🙂 ) Elhamdülillah Putum yok.

    TSE, Diyanet ve alanında uzman akademik çevre ile de işbirliği içinde.

    Yanlış hatırlamıyorsam, kongrede diyaneti temsilen Dr. Muhlis Akar hoca katılmıştı.

    https://www.tse.org.tr/docs/bro%C5%9F%C3%BCrler/helal.pdf?sfvrsn=0

    Dediğiniz gibi müslümanlar biraz ses çıkarması lazım…

    Necip Fazıl’ın dediği gibi “Durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak”

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s