bu Voices of July 15 de kim? #voicesofjuly15

voj15

“Darbe mi?” 

Milyonlarca insan 15 Temmuz akşamı darbe girişimini ilk duyduğunda bu tepkiyi verdi. O gece hemen hepimiz köprüden ve Beylerbeyi’nden gelen haberleri önce bir güvenlik önlemi olarak algıladık. Öyle ya, bu çağda ve Allah aşkına bu saatte darbe mi olurdu. Darbeler dönemi bir daha açılmamak üzere kapanmıştı ve kimse böyle bir akılsızlığa cüret edemezdi. Öyle sanıyorduk. Oysa hiç ihtimal verilmeyen gerçekleştirilmeye çalışılmış, halkın oyuyla seçilmiş meşru hükumete ve Cumhurbaşkanına askeri darbe yapılmaya kalkışılmıştı. Şaka gibiydi ama gerçekti.

Malumunuz, olayın sürrealliğini ve ilk anki şaşkınlığımızı üstümüzden attıktan sonra ölümü göze alarak, ailemizi Allah’a emanet edip meydanlara çıktık. Sonradan yapılan röportajlarda herkes şunu söylüyordu: “Abdestimi aldım, helalleştim ve çıktım!” O gece meydanlar ve sokaklar bizi birleştirdi; vatanımıza sıkılan kurşunlara bedenimizi siper ederken kendileriyle omuz omuza yürüdüğümüz insanların ne kimliğini ne sosyal statüsünü biliyorduk. Hepimizin ortak gayesi bu ülkeyi hainlere, teröristlere sözümona büyük plan sahiplerine yem etmemekti. Gidecek başka toprağımız yoktu ve ardımızda kalanların huzur içinde yaşayabilmesi için gerekirse şehit olmaya hazırdık. Nitekim 241 vatandaşımız şehit oldu ve binlercesi yaralandı, gazi olarak tarihe geçti.

O geceden sonra “başka neler yapabiliriz?” düşüncesiyle yerinde duramayanlarımız vardı. Sonra birden sosyal medya üzerinden darbe girişimiyle ilgili gerçekleri anlatan bir hesap belirdi. @voicesofjuly15 adında yabancı dillerde dünyaya seslenmeye başlayan bu hesap, darbeye karşı duran bağımsız ve tamamen sivil bir hareket olduğunu gösterdi.

Peki biz kimiz?

Fakir ama onurlu, bu yüzden gönüllü çalışan, hiçbir kuruma bağlı olmayan ve gerçeklerin başkalarınca örtülmesine tahammül edemeyen bir grup genciz. Hikayemiz ise şöyle: 15 Temmuzdan hemen sonra ikinci bir darbe girişiminin olacağı söylenmeye başladı. Gelirse ne yönden geleceği, nasıl gerçekleşeceği meçhuldü. Bütün bir ülke gündüz işine gidip gece meydanlarda sabahlamaya başlamıştı. Bu esnada – vatanseverler ile vatanbilmezlerin birbirinden gece ile gündüz gibi ayrıldığı o günlerde – özellikle sosyal medyada Türkiye aleyhine ciddi bir propaganda yapıldı; buna şahit olunca, hatırlarsınız, haliyle hepimizin tepesi attı. Her şey apaçıktı: Silahla alınamayan, medya gücüyle alınmaya çalışılıyordu. İşte devletin üst üste güvenlik önlemleri aldığı o günlerde birkaç deli ve gönüllü genç olarak bizler, en az darbe girişimi kadar sinsi olan paylaşımlara, haberlere sosyal medya üzerinden öncelikle bireysel şekilde cevap vermeye, hain darbe girişimini ve ardındaki gerçekleri yabancı dillerde duyurmaya çalıştık. Fakat tek başına hareket etmenin sınırları bizi kısa zamanda zorladı. Bir araya gelip ortak bir çalışma yapılmalıydı. Birlikten güç doğardı, 15 Temmuz bize bunu öğretmişti.

21 Temmuz günü Twitter üzerinden yapılan bir çağrıyla naifçe bir araya gelen, aşırı gönüllü gönül adamları, insan evlatları ve bu vatanın çocukları olarak, @voicesofjuly15 adında bir Twitter hesabı açıp bu hesap üzerinden mücadelemizi daha profesyonel ve bütüncül bir çabayla sürdürmeye başladık. Yerli ve yabancı medya organlarının 15 Temmuza dair kasıtlı algı haberlerine “Şşş bi saniye, nereyesin kardeşim?!” diyecek birilerine ihtiyaç vardı, o birileri biz olalım istedik. Ayrıca bu vatan için canını feda eden şehitlerimizi anmayı ve onların gerçeklerle hatırlanmasını sağlamayı da boynumuzun borcu bildik. Kısa sürede ilgi gören hesabı binlerce kişi takip etti.(Etmeyen kaldı mı? Çok ayıp) Bu esnada kim olduğumuzu anlatan bir bildiri kaleme alıp bu bildiriyi yirmiye yakın dile çevirerek ve çevirterek yayınlayınca, az kişiyle ne çok iş yapılabileceğine çok afedersiniz biz de hiç çaktırmadan hayret ettik. Muhakkak görmüşsünüzdür, Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya araçlarını da aktif şekilde kullanmayı ihmal etmedik.

Bir yandan meydan nöbetlerine devam eden @voicesofjuly15 ekibi diğer yandan farklı dillerde Türkiye aleyhine yapılan haberleri takip ederek bunlara cevap niteliğinde paylaşımlar hazırladı ve yayınladı. Bu süreçte dünya genelinde tanınan bir takım medya organlarında ülkemiz aleyhine çok sayıda yalan, spekülatif ve çarpıtma haber yapıldı; darbe girişiminin içyüzünden bihaber insanlara dünyanın en hakiki hakikatıymış gibi pazarlandı. Tek bir yerden emir almış gibi farklı kanallardan saldıran bu medya organları, darbeye direnen şehitleri yok sayıp, darbe girişimine kalkışan FETÖ ile ilişkili kişilerin gözaltına alınmasını, tutuklanmasını ve görevlerinden uzaklaştırılmasını “cadı avı” olarak dünya gündemine sundu. Bu süreçte yalan olduğu kesin kanıtlarla ortaya konan “boğazı kesilen asker” gibi aslı olmayan haberlerle Türkiye’de bir DAEŞ zihniyetinin hakim olduğu ve Türkiye’nin DAEŞ’e destek verdiği algısı yürütülmeye çalışıldı. @voicesofjuly15 ekibi pasif kalmadı, hızlı bir refleksle bu algıyı çürüten delilleri farklı dillerde yayınladı. Bunu yaparken bazen kahvaltı yapmayı bile unuttu, ailesini ihmal edip azar işitti, dersini ve okulunu salladı.

Darbeyi şirinleştiren medya usanmadıkça, @voicesofjuly15 ekibi de pes etmedi ve hatta büyümeye başladı. Çünkü: Bizi ne sanıyorlardı?! Başta İngilizce ve Almanca olmak üzere çeviri grupları, içerik hazırlama grubu, video hazırlama grubu gibi birimlerden oluşan yatay bir organizasyon şeması ortaya çıktı. Çalışmalarımızı alt üst ilişkisi olmadan, yukarıdan aşağıya bir hiyerarşi oluşturulmadan sürdürmeyi kafamıza koyduk, bugüne kadar acayip demokratik takıldık, her adımımızı oyladık ve istişare ettik. Aynı zamanda hiçbir devlet, medya, sivil toplum kuruluşu gibi kurumun bünyesinde olmamayı, tamamen bağımsız ve gönüllü bir ekip olarak çalışmayı ilke olarak benimsedik. Hâlen bu şekilde çalışmalarımıza ve mücadelemize devam ediyoruz.

İnfografik ve video hazırlama gibi teknik ve maddi destek gerektiren çalışmalar için ekipte yine gönüllülük esasına göre çalışan az ve öz kişilerin olması, bu ihtiyacı ilk etapta ortadan kaldırdı. Böylece hiçbir şekilde kimseden maddi destek almamıza gerek kalmadı. Bugünlerde yayına hazırlanan voj15.com adlı web sitesinin masrafları da ekip üyeleri tarafından karşılandı. Dedik ya, fakir ama onurluyuz. Peki bunları neden anlatıyoruz? Elbette bizi övmeniz için değil. Zira biliyoruz ki, Türkiye’de asıl övgüye layık olanlar, kelle koltukta gezen nice güzel ve cesur insanımızdır. Siz takipçi, sempatizan, destekçi ve ilgili okurlarımızdan naçizane bir kaç ricamız olacak:

1. Manevi destek ve dualarınızı esirgemeyin. Mümkünse bize güvenin. Bizce mümkün.

2. Like ve Retweet butonuna tıklamaktan korkmayın. Biz denedik, başınıza bir şey gelmiyor.

3. El emeği, gönül nuru paylaşımlarımızı size zahmet bize eziyet orada burada duyurun. Özellikle hazırladığımız paylaşımların hedef kitleye ulaşabilmesi için yabancı medya kanallarına, yabancı akademisyen ve gazetecilere ulaşın. Çok takipçili hesapların Türkiye ve darbe girişimiyle ilgili tweetlerinin altına @voicesofjuly15 paylaşımlarını yorum veya mention olarak bırakıp oradan sessizce ayrılın. Akabinde verdiğiniz rahatsızlığı uzaktan seyredin; göreceksiniz ki, çok eğlenceli.

4. Bahsi geçen birimlerde çalışabileceğinizi düşünüyorsanız, yani video, grafik tasarım veya yabancı dil bilginiz varsa ve bu hareketin aktif bir parçası olmak istiyorsanız, size bir DM kadar yakınız.

5. Kafamıza koyduğumuz projeleri yürütebilmek ve içeriklerimizi daha geniş bir kitleye ulaştırabilmek için crowdfunding denen bağış sistemine başvurduk. Bu mücadeleye zengin gönlünüzün yanında bir de pamukellerinizle destek olmayı dilerseniz, bağış yapabilirsiniz. Şurada: https://www.generosity.com/community-fundraising/spread-the-truth-about-the-failed-coup-in-turkey

6. Acemiliğimizi farkettiğiniz anda yüzümüze vurmayın,bizim de bir kalbimiz var, kırılıyor. Tatlı konuştuğunuz zaman tatlı tatlı dinleyen ve eleştiri kabul edebilen tatlı insanlarız. Her türlü desteğinizin ve yapıcı eleştirinizin başımızın üstüne yeri var. Çünkü bir sürü baş yanyana gelince, başımızın üstü de geniş oluyormuş.

7. Yetmez mi?

Biz daha ölmedik, siz de diri ve sesli kalın. Ve unutmayın: Hadi oradan, pabucumuzun darbecileri!

Reklamlar
Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s